Aktualnie prowadzimy wysyłkę zamówień na bieżąco - czas oczekiwania na wysyłkę wynosi do 24h.
Zapraszamy do zakupów - Jesień to idealny czas na prace w ogrodzie, szczególnie polecamy wrzosy oraz cebule kwiatowe
Kalendarium prac ogrodniczych: LUTY w ogrodzie
2024-01-20 14:25:00Zaczęły się roztopy, a prognozy pogody zapowiadają dłuższą odwilż. Z drugiej strony, najpewniej w tym miesiącu jeszcze nie raz powrócą mrozy. Luty lubi zaskakiwać, dlatego warto być na to przygotowanym. Dokładne terminy poszczególnych prac trzeba dostosować do aktualnej pogody (będziemy przypominać Wam o nich na bieżąco na naszym facebooku i Instagramie), ale generalnie ich lista jest ta sama co roku. Sprawdź, co Cię czeka w najbliższych tygodniach: podpowiadamy najważniejsze prace na luty w ogrodzie.
Luty w ogrodzie ozdobnym
- Skontroluj stan osłon na roślinach i razie potrzeby popraw zerwane, przesunięte lub uszkodzone. Reaguj na bieżąco, stosownie do pogody: w okresach odwilży poluzuj okrywy i zdejmij wierzchnie warstwy. Przed powrotem mrozów ponownie otul rośliny szczelniej.
- Jeśli prognozowane są siarczyste mrozy, okryj włókniną lub gałązkami iglaków młodziutkie pędy wiosennych kwiatów cebulowych, które zdążyły przebić się nad powierzchnię gruntu.
- Na bieżąco strząsaj śnieg zalegający na gałęziach iglaków. W przeciwnym razie ciężar „białego puchu” może zniekształcić pokrój roślin oraz wyłamać gałązki. Szczególnie narażone są odmiany kolumnowe oraz stożkowe, a także rośliny formowane, o skomplikowanych kształtach.
- Pamiętaj o podlewaniu roślin zimozielonych.
- W drugiej połowie miesiąca możesz już przyciąć suche kępy traw ozdobnych, by zrobić miejsce dla nowych źdźbeł. Z podobnych względów usuń z rabat resztki zeschniętych liści oraz pędów bylin.
- Luty to dobry moment na wykonanie sadzonek żywotnika, jałowca, forsycji, jaśminowca, derenia, ligustru i wielu innych krzewów, a także zimujących w pomieszczeniu pelargonii i fuksji.
- Teraz jest idealna pora na opryski iglaków preparatami przeciwko szkodnikom oraz chorobom grzybowym.
- Odwilż na początku lutego to szansa na posadzenie cebulek tulipanów i hiacyntów, jeśli zapomniałeś tego zrobić jesienią.
- W mieszkaniu, na parapecie, wysiej rozsady kwiatów: m. in. lobelii, szałwii błyszczącej, petunii, begonii i werbeny. Odmiany tych i wielu innych kwiatów czekają w naszym sklepie internetowym.
Luty w ogrodzie użytkowym: sad i jagodnik
- Rusza sezon cięcia drzew owocowych! W sadzie jako pierwsze pod nóż (a właściwie pod sekator) idą jabłonie, a tuż po nich grusze. Staraj się przycinać drzewa w kolejności od odmian najwcześniejszych do owocujących najpóźniej. Uwaga, nadmierny pośpiech nie popłaca! Jeśli prognozowany jest powrót silnych mrozów, poczekaj z cięciem do początku marca. Większe rany po cięciu gałęzi i konarów, a także pęknięcia kory, koniecznie zabezpiecz maścią grzybobójczą.
- Przez cały luty można ciąć takie krzewy owocowe jak porzeczki, agrest, aronia, rokitnik, jagoda kamczacka oraz rokitnik.
- Luty to pora głównego cięcia pnączy owocowych w ogrodzie, czyli winorośli i aktinidii.
- W czasie odwilży, gdy temperatura wzrasta powyżej 6 °C, w bezwietrzny, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień, można wykonać pierwsze opryski w sadzie. Obserwuj uważnie drzewa: dokładny termin zabiegu zależy od fazy rozwoju rośliny, zalecanej dla danego preparatu. W okresie nabrzmiewania pąków masz szansę zapobiec takim chorobom jak kędzierzawość brzoskwiń i rak bakteryjny, a także wykonać pierwszy oprysk na mszyce oraz przędziorki.
- W razie potrzeby popraw pobielone pnie drzew, z których deszcz częściowo zmył wapno lub białą farbę.
Luty w ogrodzie użytkowym: warzywnik
- Jeśli nie zrobiłeś tego jesienią, czym prędzej uprzątnij z zagonów resztki zeszłorocznych upraw.
- Luty to dobry moment na wapnowanie warzywnika w ogrodzie. Przymrozki i warstewka białego puchu to żaden problem, jednak przełóż zabieg na późniejszy termin, jeśli na zagonach zalega gruba pokrywa śnieżna lub panują silne mrozy.
- W pomieszczeniu wysiej rozsadę warzyw kapustnych i psiankowatych, a także selera, cebuli, pora, bobu.
- Przy ciepłej pogodzie, pod koniec miesiąca, można wysiać do gruntu pietruszkę, pasternak, czosnek i szpinak, a w szklarni również sałatę, rzodkiewkę i rukolę.
Pozostałe prace
- Luty to trudny czas dla ptaków zimujących w ogrodzie. Kontynuuj dokarmianie, ale nie „byle czym”! Niesolone ziarna, kule tłuszczowe i słonina to pożywny zestaw, natomiast chleb, słodkie ciastka i słone przekąski są wykluczone.
- W lutym możesz już zawiesić budki lęgowe. Ptaki, które zadomowią się w ogrodzie, będą cennym wsparciem w walce ze szkodnikami roślin.
- To ostatni dzwonek, by zaplanować kolejność upraw w warzywniku oraz rozmieszczenie poszczególnych gatunków i odmian na grządkach. W naszej ofercie już teraz znajdziesz bogaty wybór nasion warzyw oraz ziół.
- Powoli zbliża się wiosna, czyli jeden z dwóch najlepszych terminów sadzenia roślin wieloletnich. Masz jeszcze czas, by przemyśleć, jakie drzewa, krzewy, byliny i pnącza chcesz wprowadzić do ogrodu. Najwyższa pora zaprojektować nowe rabaty i inne nasadzenia. Warto zlecić to zadanie profesjonalistom, jeśli nie czujesz się pewnie w temacie aranżacji zieleni i nie posiadasz potrzebnej wiedzy o wymaganiach poszczególnych roślin ogrodowych.
To dopiero początek!
Luty to miesiąc intensywnych przygotowań do nowego sezonu w ogrodzie! Przyroda powoli budzi się do życia, ale zmienna pogoda bywa niebezpieczna dla roślin. Reaguj na bieżąco, dostosowując terminy prac do aktualnej lub zapowiadanej aury, zwłaszcza temperatury oraz opadów. Ogród wkrótce kwitnąco Ci się odwdzięczy!