Okrywanie roślin na zimę to najważniejszy zabieg o tej porze roku.
2024-12-10 17:21:00Podpowiadamy, jak zabezpieczyć ogród przed mrozem, śniegiem i lodem
Zima to wyzwanie dla roślin ogrodowych i balkonowych. Mróz to niejedyny problem. Równie niebezpieczne dla roślin bywają śnieg, lód, silny wiatr i zdradliwe zimowe słońce. Szczególny problem stanowią wahania temperatury: nagły powrót mrozu po okresie odwilży potrafi poważnie zaszkodzić nawet w pełni mrozoodpornym gatunkom. Stratom po zimie można zapobiec poprzez okrywanie roślin na zimę.
Jakie rośliny trzeba okrywać na zimę?
Okrywanie roślin na zimę nie zawsze jest konieczne. Wiele gatunków z natury świetnie znosi zimową aurę. Najwytrzymalsze są rośliny starsze i dobrze ukorzenione, należące do rodzimej flory lub pochodzące z chłodnych stref klimatycznych. Niestety, wiele pularnych roślin ogrodowych bez odpowiedniego zabezpieczenia na zimę może poważnie ucierpieć. Starannego okrycia na zimę wymagają:
- gatunki ciepłolubne, zwłaszcza egzotyki, takie jak lagerstroemia, cedrela czy araukaria. W pierwszych latach uprawy okrycia potrzebują także klony palmowe, aukuba i skimia.
- rośliny młode i niedawno posadzone
- rośliny zimozielone rosnące na słonecznych, wietrznych stanowiskach
- rośliny zimujące w pojemnikach na zewnątrz, np. na tarasie czy balkonie
- kwitnące na zeszłorocznych i starszych pędach, z zawiązanymi pąkami, jak hortensja ogrodowa i piłkowana
- świeże, niezdrewniałe pędy
- miejsca szczepienia (np. u róż piennych i innych krzewów szczepionych na pniu)
- rośliny cebulowe i bulwiaste, które przedwcześnie wypuściły pędy
Czym okryć rośliny na zimę?
Rodzaj okrywy należy dobrać do potrzeb konkretnej rośliny. Ważne: na osłony zimowe nadają się wyłącznie materiały przepuszczające powietrze. Folia jest wykluczona!
- Słoma – tradycyjny słomiany chochoł ma sporo wad. Chętnie chronią się w niej gryzonie, które „w podzięce” podgryzają rośliny. Słoma często zagniwa lub rozwiewa ją wiatr, poza tym może być źródłem patogenów i szkodników.
- Jutowa tkanina – dobrze chroni przed mrozem, ale chłonie wilgoć. Mokra juta staje się ciążka, może wyginać pędy roślin.
- biała agrowłóknina – chroni przed silnym mrozem, wiatrem i śniegiem, a także wiosennymi przymrozkami. Jednocześnie jest lekka i przepuszczalna dla powietrza, wody i światła. Dzięki temu nadaje się również do okrywania roślin zimozielonych, które zimą nadal prowadzą fotosyntezę.
- gotowy kaptur z białej agrowłókniny – jest wygodny w użyciu i wielorazowy (wystarcza na kilka sezonów). Wygląda estetycznie, a w reprezentacyjnych miejscach można go ozdobić, np. kokardą lub bombkami. W naszym sklepie mamy kaptury ochronne w różnych rozmiarach, więc łatwo dobrać „skrojony na miarę”. W razie potrzeby, białą agrowłókninę kaptura można dociąć do wymiarów konkretnej rośliny.
- Siatka cieniująca – nadaje się do zabezpieczania roślin zimozielonych przed wysuszającym, zimnym wiatrem i ostrym, zimowym słońcem. Nie chroni przed mrozem, w przeciwieństwie do agrowłókniny.
Inne sposoby zabezpieczania roślin na zimę
Osłony roślin przed mrozem to nie wszystko! Bardzo ważne jest zabezpieczenie korzeni i nasady pędów. W tym celu stosuje się kopczykowanie korą, kompostem, podłożem ogrodniczym lub ziemią ogrodową. Ciepłolubne byliny, krzewinki i niskie krzewy można okryć stroiszem (gałązkami iglaków) lub białą agrowłókniną. Suche liście wysokich trwa ozdobnych, takich jak miskanty, kortaderia (trawa pampasowa), proso lub trzcinnik warto związać w chochoł. Ciekawie wyglądają, a przed wszystkim chronią wnętrze kępy przed mrozem, śniegiem i wilgocią. Rośliny zimujące w pojemnikach wymagają poczwórnego zabezpieczenia. Pod dno doniczki należy podłożyć arkusz styropianu, drewnianą deskę albo kilka warstw grubego kartonu. Powierzchnię doniczki warto nakryć stroiszem, dyskiem z wełny lub włókniny, szyszkami lub korą. Boki donicy trzeba owinąć grubym materiałem lub kilkoma warstwami agrowłókniny, ostatecznie wstawić do kartonu uzupełnionego zgniecionymi gazetami, szyszkami lub innym podobnym materiałem. Górną część rośliny najlepiej okryć kapturem z białej agrowłókniny, tak jak w przypadku roślin gruntowych.
Kiedy okryć rośliny na zimę?
Początkowo ciepłolubne gatunki należy okrywać tylko na noc, dla ochrony przed przymrozkami. Na stałe zimowe osłony na rośliny nakłada się dopiero, gdy temperatura przez kilka dni utrzymuje się poniżej zera. Ważne, by w okresach odwilży ściągnąć okrywy, inaczej rośliny mogłyby się przegrzać i przedwcześnie rozpocząć wegetację. Przed powrotem mrozów okrywy trzeba ponownie założyć. Kolejna zaleta kaptura ochronnego: można go błyskawicznie ściągnąć lub nałożyć na roślinę. Tymczasem z owijanie roślin luźnymi okrywami jest znacznie bardziej praco- i czasochłonne.