Aktualnie prowadzimy wysyłkę zamówień na bieżąco - czas oczekiwania na wysyłkę wynosi do 24h. 

Zapraszamy do zakupów - Jesień to idealny czas na prace w ogrodzie, szczególnie polecamy wrzosy oraz cebule kwiatowe

Pora na jesienne nawożenie ogrodu

2024-09-26 15:12:00
Pora na jesienne nawożenie ogrodu

Jesienne nawożenie – przygotuj ogród do zimy i rozpoczęcia nowego sezonu

Nawożenie ogrodu jesienią to ważny zabieg, ale przeprowadzony nieprawidłowo może bardziej zaszkodzić, niż pomoc! Podpowiadamy, co, czym i do kiedy nawozić pod koniec sezonu.


Jakie rośliny nawozić jesienią?

Jesienią nawozimy rośliny wieloletnie, które zimują w gruncie: drzewa, krzewy (liściaste i iglaste, ozdobne i owocowe), krzewinki, byliny, wieloletnie trawy ozdobne, a także trawnik. W przypadku jednorocznych, w tym warzyw, jesienne nawożenie nie ma sensu – i tak niedługo znikną z ogrodu.

Po co nawozić rośliny jesienią?

Jesienne nawożenie przynosi wiele korzyści. Pomaga roślinom przygotować się na przetrwanie zimy i zapewnia siły na starcie nowego sezonu. Ponadto pozwala uniknąć przenawożenia wiosną - niezbędna ilość składników odżywczych rozkłada się na kilka dawek, zamiast jednej dużej. To rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze i korzystniejsze dla roślin oraz środowiska.

Nawożenie trawników Jesienią - jak nawozić trawnik na jesień?

Jesień to idealny czas na przygotowanie trawnika do zimy. Odpowiednie nawożenie w tym okresie pomoże wzmocnić trawę, która dzięki temu lepiej przetrwa chłodniejsze miesiące i szybciej ruszy z wegetacją na wiosnę.

Podstawą jesiennego nawożenia jest zastosowanie nawozów bogatych w potas i fosfor, które wzmacniają korzenie i poprawiają odporność trawnika na mrozy, np. nawozy Fruktovit czy Barenbrug. Należy unikać nawozów o wysokiej zawartości azotu, gdyż stymulują one wzrost liści, co jest mniej pożądane przed zimą.

Nawożenie najlepiej przeprowadzić na początku jesieni, aby składniki odżywcze miały czas się wchłonąć przed nadejściem przymrozków. Warto także pamiętać o regularnym grabieniu liści oraz ostatnim, niezbyt niskim koszeniu, aby trawnik był w pełni przygotowany na zimę.

Jesienne nawożenie roślinJesienne nawożenie pod korzeń - po takim posypaniu nawóz dobrze jest przykryć małą warstwą ziemi i podlać roślinę

Nawozy jesienne – co zawierają?

Nawozy jesienne muszą posiadać odpowiednio dobrany skład. Przede wszystkim nie powinny zawierać azotu – pod koniec sezonu ten pierwiastek niepotrzebnie pobudziłby rośliny do wzrostu, zahamował drewnienie pędów i utrudniłby im przezimowanie. Jesienne nawozy powinny obfitować w fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg), ponadto zawierać siarkę (S) oraz mikroelementy, takie jak bor (B), miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), cynk (Zn). Ważne, by wszystkie pierwiastki były dostarczane w formach rozpuszczalnych w wodzie, łatwo przyswajalnych, a także w proporcjach dostosowanych do potrzeb konkretnych grup roślin. Nawóz uniwersalny jesienny jest odpowiedni dla większości roślin liściastych. Iglaki oraz trawniki lepiej zasilić preparatem dedykowanym

Kiedy stosować nawozy jesienne?

Nawozy jesienne można stosować od sierpnia najpóźniej do końca października. Nawożenie należy bezwzględnie zakończyć przed zamarznięciem gleby.

Jak stosować nawozy jesienne?

Nawozy jesienne stosuje się doglebowo, w dawce zalecanej przez producenta. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt gramów na 1 metr kwadratowy. Jeśli nie wiemy ile nawozu użyć, zalecamy odmierzanie łyżeczką - do małych roślin oraz łyżką stołową - do większych, po 1 na roślinę.

Uwaga! Nawożenie „na zapas” , nadmierną ilością nawozu, jest bardziej szkodliwe niż brak nawożenia! Granulki odpowiednio dobranego nawozu należy rozsypać równomiernie dookoła drzew, krzewów, krzewinek i bylin, następnie w miarę możliwości wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Nawóz jesienny do trawników należy rozsiać na powierzchni skoszonej murawy za pomocą siewnika. Na koniec, po aplikacji nawozów, trzeba obficie podlać zasilane rośliny.

Autor:Igor Mikołajczyk

Quercus Mikołajczyk Reviews with ekomi-pl.com