Wiosna to czas, kiedy trawniki zaczynają intensywnie rosnąć i wymagają dodatkowego odżywienia. Aby zachować piękny wygląd trawnika przez cały sezon, warto zwrócić uwagę na nawożenie. Wiosenne nawożenie trawników to jeden z kluczowych kroków, które pomogą utrzymać trawnik w dobrej kondycji. 

Duży wybór sprawdzonych nawozów w doogrodu

Wybór odpowiedniego nawozu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów, jednak nie każdy jest odpowiedni dla trawników. Najlepiej, jeśli nawóz będzie zawierał azot, fosfor i potas w proporcjach dostosowanych do potrzeb trawy. Ważne jest również, aby wybierać nawozy o długim działaniu, które uwalniają składniki odżywcze stopniowo. Dzięki temu trawnik będzie regularnie odżywiany przez cały sezon.

Jaki nawóz do trawnika?

Warto zwrócić uwagę na rodzaj trawnika, który posiadamy. Trawniki ozdobne, składające się z różnych gatunków traw, potrzebują nawozów o równowadze azotu, fosforu i potasu. Warto wybrać nawóz o zbilansowanym składzie w interesującym nas przedziale cenowym.


Nawóz Sumin, 10+2kg GRATIS, wystarcza na ponad 300m2 powierzchni trawnika

Przygotowanie trawnika do nawożenia

Przed przystąpieniem do nawożenia, warto dokładnie oczyścić trawnik z liści i innych zanieczyszczeń. W przypadku, gdy na trawniku pojawiły się mchy, warto je usunąć. 

Trawnik z mchem - jak sobie poradzić?

Przed zastosowaniem opryskó na mech warto spróbować użyć nawozu z podwyżsozną zawartością żelaza.

Większa zawartość azotu i żelaza powoduje zwiększenie intensywności wzrostu traw oraz podwyższenie odporności na wpływ środowiska hamującego ich rozwój. 

Nawóz Trawnik do Trawników z Mchem 15kg Luvena 12374293465 - Allegro.pl

Nawóż do trawników z mchem Luvena Trawnik Formuła WE, 10kg

Dzięki specjalnej formule składników pokarmowych nawóz ten polecany jest szczególnie do nawożenia trawników zniszczonych i podatnych na krzewienie się chwastów i mchów. Zawarte w nim składniki pokarmowe są z łatwością przyswajane przez rośliny i poprawiają strukturę gruzełkowatą gleby. Można go również stosować do nawożenia nowo założonych trawników.

Nawożenie trawnika

Nawóz najlepiej rozłożyć równomiernie na całej powierzchni trawnika, stosując specjalny rozsiewacz. Należy pamiętać, aby nawóz nie trafił na chodnik lub inne elementy ogrodu. Najlepszym czasem na nawożenie jest pogodny dzień, kiedy temperatura wynosi około 15-20 stopni Celsjusza. Warto również nawozić

Autor zdjęcia tytułowego: Adam Kerfoot-roberts