Azalia Japońska (łac. Azalea Japonica) 'Purpuratrum'


Azalia japońska 'purpuratrum' to odmiana azalii pochodząca z Japonii, która zyskała popularność ze względu na swój charakterystyczny, fioletowy kolor kwiatów. Roślina ta jest krzewem wiecznie zielonym, osiągającym zazwyczaj do 1 metra wysokości.

Jak rośnie Azalia 'Purpuratrum'?

Kwiaty azalii japońskiej 'purpuratrum' są pełne, kuliste i duże, o średnicy około 5 cm. Mają intensywny, fioletowy kolor, który zachwyca swoim pięknem. Kwitnie wczesną wiosną, zwykle w kwietniu lub maju.

Liście tej odmiany azalii są małe, eliptyczne i sztywne, o matowej powierzchni. W sezonie letnim są ciemnozielone, a jesienią i zimą przebarwiają się na czerwono-brązowy kolor, co stanowi dodatkowy walor tej rośliny.


Jak sadzić Azalie?

Azalia japońska 'purpuratrum' jest rośliną wymagającą podobnych warunków do innych odmian azalii. Lubi stanowiska zacienione lub półcieniste, o przepuszczalnej, wilgotnej glebie. Podczas upalnych dni wymaga regularnego podlewania, aby nie przesuszać się.Dlaczego warto ją kupić?

Odmiana 'purpuratrum' to doskonały wybór dla miłośników fioletowych kolorów w ogrodzie. Jej piękne, kuliste kwiaty stanowią ozdobę ogrodów i parków, a także mogą być wykorzystywane jako kwiaty cięte do wazonów. Dodatkowo, ze względu na swoje niskie wymagania, azalia japońska 'purpuratrum' może być uprawiana nawet w mniejszych ogrodach lub na balkonach.


Czym jest roślina tygodnia w doogrodu?

Podczas odwiedzania szkółek w Holandii czy Niemeczech oraz w coraz większej ilości rodzimych szkółek roślin możemy natrafiliśmy na "Roślinę tygodnia".
Szkółkarze najlepiej wiedzą co w ich produkcji akurat w danym okresie dobrze sobie radzi i jest warte pokazania.
Dlatego co tydzień prezentujemy Pańśtwo nasz wybór - piękną roślinę, która akurat w tym okresie np. pięknie kwitnie lub zazielenia się.